Nr.1945/19.07.2010

Catre Sindicatele afiliate
In atentia liderului de sindicat

Stimati colegi,

La solicitarea organizatiilor afiliate, la nivelul Compartimentului Juridic al federatiei a fost elaborat un model de actiune avand ca obiect calculul si plata diferentelor de drepturi salariale neacordate, rezultate din neaplicarea Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice, reprezentand diferenta dintre drepturile salariale efectiv incasate si cele cuvenite in conformitate cu prevederile Legii nr. 330/2009, incepind cu 1 ianuarie 2010 si pana la zi, actualizate in functie de coeficientul de inflatie, la data efectiva a platii.

Va aducem la cunostintă faptul ca v-a fost inaintat, in format electronic, modelul de tabel cu membrii de sindicat care isi dau acordul cu privire la promovarea acesteia si model de adeverinta ce urmeaza a fi emisa de unitatea de invatamant pentru fiecare dintre semnatarii tabelului.

Cu deosebita stima,

PRESEDINTE,